Zagłębiając się w tajniki wydruków, można znaleźć pojęcie druku offsetowego. Często może pojawić się w postaci sugestii przez pracownika drukarni. Czym właściwie jest druk offsetowy? Na czym polega druk offsetowy? Jakie ma wady i zalety? Odpowiemy na dość często nurtujące pytania.
Co to druk offsetowy?
Druk offsetowy polega na tym, że płaski obraz jest przenoszony na podłoże drukowe przy pomocy cylindra pośredniego, który posiada obciąg. W tego typie druku używa się farbę i przenosi się ją z matrycy wykonanej z aluminium na podłoże np. papier, opakowanie, pudełka tekturowe czy kartoniki, poprzez odbicie na cylindrze pokryty gumą. W druku offsetowym występują cztery cylindry i każdy w innym kolorze. Są to kolory CMYK, czyli C to cyjan, M to magenta, Y to yellow – żółty oraz K – czarny. Mieszając te kolory można uzyskać w miarę pełną paletę kolorów. Warto zwrócić uwagę, że niektóre drukarnie posiadają piąty cylinder, dzięki temu można zastosować metodę uszlachetnienia druku. Można również nanieść inne kolory niż te z palety CMYK. Podczas druku offsetowego czynny udział ma woda na zasadzie odpychania i przyciągania. W miejscach, gdzie ma być nadruk, pokrywa się substancją oleofilną i hydrofobową. Substancje te przyciągają i odpychają cząsteczki wody. Natomiast w miejscu, gdzie nadruku ma się nie pojawić, to umieszcza się substancje hydrofilne i oleofobowe.
Zalety druku offsetowego
Druk offsetowy zyskuje na popularności i jest wykorzystywany przez wiele drukarni. Jest to powszechna metoda drukowania. Jedną z niezaprzeczalnych zalet korzystania a druku offsetowego jest ekonomiczność. Jest to bardzo korzystna finansowo możliwość wydrukowania dużych nakładów opakowań, ulotek, gazet, kalendarzy, katalogów. Świetnie nada się, jeśli firma dopiera zaczyna z promocją i reklamą i potrzebuje dużo materiałów promocyjnych i wizytówek. Metoda wydrukowania offsetowego charakteryzuje się wysoką jakością i dbałością o detale oraz szczegóły. Kolory są dokładnie odwzorowane. Tak wysoka jakość druku offsetowego pozwala na zastosowanie metod uszlachetnienia druku. W druku offset wykorzystuje się podstawowe kolory, ale dzięki mieszaniu i łączeniu można uzyskać kolory dodatkowe. Ponadto mamy możliwość zastosowania wiele rodzajów materiałów, na których można wydrukować nasze wzory i logotypy. Druk offsetowy pozwala na drukowanie na kartonach, opakowaniach, etykietach samoprzylepnych.
Wady druku offsetowego
Pomimo tak wielu plusów i wszechstronności zastosowania, druk offsetowy posiada wady. Jedną z nich jest niezbędność przygotowania formy pod drukowanie. To dodatkowo wydłuża czas. Jest pracochłonna. Jeśli nasza drukarnia ma małe nakłady drukarskie, to taka metoda nie jest opłacalna, a wręcz kosztowna. Występuje również brak spersonalizowanych wydruków. Kiedy posiadamy już zatwierdzony projekt graficzny, to nie jest niemożliwe, aby nanieść zmiany i coś poprawić. Na naniesioną farbę trzeba zwykle chwilę poczekać, aż wyschnie.
Co wybrać?
Jeśli stoisz dziś na rozdrożu druk i nie wiesz, jaką metodę i drukarnię wybrać, to w Offset Druk chętnie Ci podpowiemy i doradzimy. Dopasujemy druk pod zlecenie, służymy radą, jaki papier wybrać. Z nami przygotujesz materiały reklamowe dla swojej firmy i zyskasz nowych klientów.