OFFSET DRUK – specyfika przygotowania plików do druku
- Preferowanym formatem plików jest pdf w wersji pdf/X-1a.
- Możemy również drukować z innych formatów: TIF, JPG – jednak wiąże się to z koniecznością akceptacji przez klienta pdf-a, przygotowanego przez nas z przesłanych plików.
- Możemy przygotować pliki pdf z plików otwartych InDesign, Illustrator, PhotoShop, Corel (do wersji X7), jednak wiąże się to, tak jak w przypadku plików TIF i JPG, z koniecznością akceptacji przez klienta.
- Pdf powinien zawierać wszystkie strony w jednym pliku (bez rozkładówek). Jeżeli jest to publikacja klejona lub szyto klejona, to okładka (strony wewnętrzne i zewnętrzne) powinna być zapisana jako rozkładówka z dodanym grzbietem.
- W projekcie należy zastosować spady: 3-5 mm z każdej strony. Praca bez spadów zostanie odrzucona. Plik powinien mieć zaznaczone znaki formatu docelowego, bądź powinien zawierać pola przycięcia i spadu (trim box i crop box).
- W przypadku sztancy – w projekcie należy umieścić wykrojnik, zaznaczyć go kolorem dodatkowym, nadrukowanym oraz należy dołączyć makietę składania.
- Elementy w projekcie powinny być w trybie kolorów CMYK, można użyć też maksymalnie dwóch dodatkowych kolorów: np. PANTONE. Jeżeli zostanie użyty tryb kolorów RGB w jakimś elemencie, zostanie on automatycznie zamieniony na CMYK, ale może różnić się w sposób dość znaczący od zaplanowanego. Aby zachować w pełni kontrolę nad kolorystyką pracy, należy dokładnie sprawdzić projekty pod tym kątem przed wysłaniem ich, a w przypadku stwierdzenia, że w pracy są elementy RGB, samodzielnie je zamienić na CMYK.
- Projekt nie powinien zawierać osadzonych profili kolorów. Drukujemy przy użyciu: profilu FOGRA 39 – papiery powlekane i FOGRA 47 – papiery niepowlekane.
- Obrazy zawarte w projekcie graficznym powinny mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 300 dpi. w skali 1:1.
- Jeżeli wysyłają Państwo plik otwarty, to musi zawierać on wszystkie podlinkowane zdjęcia. Należy też załączyć wszystkie zawarte w nim czcionki, ewentualnie tekst zamienić na krzywe. Teksty i elementy wektorowe w kolorze czarnym lub szarym, należy przygotować tylko z jednego koloru – czarnego (np. czarny: C-0%, M-0%, Y-0%, K-100%), nie zaleca się użycia wszystkich kolorów składowych CMYK.
- Wykrojniki, maski lakierów UV, maski lakierów hybrydowych, tłoczenia należy zapisać w pliku jako elementy wektorowe, w kolorze dodatkowym, nadrukowanym. W masce lakieru UV, kolor czarny odpowiada elementom błyszczącym. W masce lakieru hybrydowego, kolor czarny odpowiada elementom ze strukturą, a kolor biały elementom błyszczącym.