Druk offsetowy – czym jest?
To jeden z najpopularniejszych rodzajów druku przemysłowego płaskiego. Technika ta polega na przenoszeniu obrazu z płaskich form na wcześniej przygotowane podłoże. Podczas druku wykorzystywany jest cylinder pośredni, obciągnięty płaszczem gumowym oraz dociskowy (tzw. drukujący). Odzwierciedlenie ułożenia farby na aluminiowej matrycy trafia na arkusz lub wstęgę papieru. Jakość jest tu uzależniona od starannego przygotowania materiałów. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje drukarnia jest stworzenie formy powleczonej warstwą światłoczułą. Rysunek przetworzony za pomocą programu RIP jest naświetlany z wykorzystaniem systemu diod. Następnie matrycę należy wywołać – w efekcie warstwa światłoczuła rozpuszcza się, a na wzorniku pozostaje jedynie obszar naświetlony przez naświetlarkę.
Druk offsetowy – na czym można drukować?
Przy pomocy tej metody można nanosić obrazy nie tylko na papier, bowiem druk offsetowy umożliwia drukowanie na następujących materiałach:
- Karton
- Tektura
- Płyty PCV
- Folie
Czym ten druk różni się od cyfrowego?
Są to dwie techniki najczęściej wykorzystywane w poligrafii. Druk offsetowy wykorzystuje intensywne farby (w branży są one określane jako CMYK: cyjan, magenta, żółty i czarny.) Bardzo dobrze odzwierciedla szczegóły obrazu, dlatego świetnie prezentuje się na dużych plakatach i billboardach. Jest opłacalny przy większych nakładach, ponieważ generuje wysokie koszty początkowe. Druk cyfrowy nie wymaga czasochłonnego przygotowania, dlatego zwykle wybieramy go jest do małych nakładów. Pozwala szybko i stosunkowo tanio uzyskać projekty, które mogą się pomiędzy sobą lekko różnić (np. różne wersje ulotek czy etykiet).
Uszlachetnienia
Profesjonalny druk offsetowy pozwala zastosować na gotowych materiałach wiele dodatkowych uszlachetnień. Lakierowanie UV czy foliowanie doskonale zabezpiecza rysunek przed ścieraniem się, niszczeniem pod wpływem światła czy wilgoci. Istnieje również możliwość wykonania złocenia, tłoczenia czy hot-stampingu (tłoczenia na gorąco).
Wady i zalety tej techniki
Zalety:
- Wysoka jakość druku
- Intensywne kolory,
- Niski koszt (szczególnie przy średnich i dużych nakładach),
- Dobre odzwierciedlenie szczegółów (odpowiednie do logotypów bądź etykiet na produkty),
Wady druku:
- Wysokie koszty przy małych nakładach (związane z koniecznością starannego przygotowania form),
- Nieco dłuższa realizacja,
- Brak możliwości personalizacji projektów.
Tę metodę stosuje się do realizacji takich materiałów jak:
- Opakowania – np. produktów;
- Katalogi firmowe;
- Broszur i ulotek,
- Etykiet,
- Gazet i czasopism,
- Gazetek reklamowych,
- Papieru firmowego,
- Wizytówek,
- Plakatów, billboardów,
- Książek,
- Map,
- Notesów,
- Kalendarzy.
Offset druk – wybierz jakość!
Druk offsetowy polecamy przede wszystkim przy dużych nakładach (1000-1500 sztuk), ponieważ można wtedy uzyskać niski koszt jednostkowy arkusza. Technikę tę wykorzystujemy np. do produkcji opakowań oraz etykiet. Dla gotowych materiałów klienci mogą zamówić dodatkowe uszlachetnienia, które zabezpieczą obraz i nadadzą mu bardziej oryginalnego wyglądu. Skontaktuj się z nami i wybierz odpowiedni produkt dla Ciebie.